TRUMPETER SAUVIGNON BLANC 2009

MENDOZA
ARGENTINA

Odrůda: 100% Sauvignon blanc

Historie: Vinice Rutini v tomto regionu jsou staré více než 65 let. To, co bylo započato jako rodinné vinařství italského imigranta Felipe Rutiniho, je dnes jedním z nejuznávanějších vinařství v Argentině i ve světě.

Barva: Světle žlutá se stříbrnými odlesky.

Vůně: V nose vnímáme typickou svěžest odrůdy Sauvignon blanc, bylinky, čerstvě posečenou trávu, ale taktéž intenzivní ovocné tóny (černý rybíz).

Chuť: Potvrzuje aroma, svěží a mladistvý úvod přechází v dlouhý ovocný závěr.

Snoubení s jídlem: K bílému masu (od ryb a korýšů k drůbežímu či vepřovému), k předkrmům na bázi artyčoku, zeleniny a česneku, italské kuchyni se smetanovou omáčkou, různým salátům, thajské kuchyni, sushi.

Ideální teplota podávání: 9 – 11 °C.

Parametry:
Obsah alkoholu: 13 %.

Pár slov o Sauvignonu blanc
Hrozny Sauvignonu blanc mají zelenou slupku. Odrůda pochází z regionu Bordeaux v jižní Francii a její název je odvozen od francouzského sauvage („divoký”) a blanc („bílý”), díky svému historickému původu. Je vysázena v mnohých vinařských regionech světa a dává pikantní, suchá a osvěžující bílá vína. Společně s odrůdou Riesling byl Sauvignon jednou z prvních ušlechtilých odrůd, lahvovaných v obchodovatelném množství pod šroubovým uzávěrem, převážně producenty z Nového Zélandu. Víno je vhodné konzumovat mladé, neboť zráním nezískává na kvalitě, vyjma některých v sudu vyzrávajících vín z Pessac-Leognan a Graves v Bordeaux, jež mohou následně zrát i patnáct let.