TRUMPETER MALBEC-SYRAH 2007

VISTALBA, MENDOZA
ARGENTINA

Odrůda: 50% Malbec, 50% Syrah.

Historie: Vinařská tradice rodiny Rutini byla započata počátkem 19. století, kdy Don Francisco Rutini začal vyrábět víno pro obyvatele svého rodného města Ascoli Piceno v Le Marche, Itálii. Jeho jediný syn Felipe Rutini se rozhodl emigrovat do Ameriky, aby zde pokračoval v rodinné tradici. Své první vinice vysázel v Coquimbito v Maipu, v regionu Mendoza. I nadále pokračoval Don Felipe v rozšiřování vinic v Maipu, aby následně expandoval ve své činnosti do Los Corralitos a do oblasti Medrano. Jeho potomci pak navázali na rozvoj ušlechtilých bílých a modrých odrůd jakými jsou Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Merlot a Malbec. Později přičlenili i odrůdu Chenin z Loire Valley ve Francii.

Barva: Temně rudá.

Vůně: Atraktivní, po drceném bobulovém ovoci, čokoládě a tabáku.

Chuť: Komplexní, po vyzrálých borůvkách a černém rybízu, s podtóny zvěřiny a kouře. Taniny jsou vyzrálé, měkké a sladké, v závěru nalezneme dotek kávy a kakaa.

Zrání: 7 měsíců – 20% nové americké sudy, 20% nové francouzské sudy a 60% francouzské sudy jednou a dvakrát použité.

Potenciál stárnutí: 4-5 let.
Mladé víno, které zrálo v dubových sudech.

Snoubení s jídlem: Vhodně doprovodí červené maso.

Ideální teplota podávání: 16-18º C

Parametry:
Obsah alkoholu: 13%.

Pár slov o Syrahu:
Syrah je základní (někdy jedinou) odrůdou pro výrobu vyhlášených vín z Údolí Rhône v Côte Rotie a Hermitage a tvoří páteř většiny místních víceodrůdových vín, včetně známého Chateauneuf du Pape. Jelikož se pěstuje již od dob antiky, panují ohledně původu této odrůdy dva názory: Dle prvního má původ v Persii, v okolí stejnojmenného města Shiraz, dle druhého pochází z jižní Francie. Syrah dává vzniknout intenzivním vínům s temně fialovou až černou barvou, hutnou strukturou a bohatostí, často vyšším alkoholem, s vůní, která je více kořenitá než ovocná. Ačkoliv většina vinařů z Nového Světa upřednostňuje vinifikaci Syrahu na jednoodrůdové víno, dává tato odrůda často barvu, plnost a tanickou strukturu vínům v „Rhônském stylu“, kdy tvoří výslednou směs s odrůdami Grenache, Mourvédre a dalšími, jako např. Counoise a Cinsault.