TORRONTÉS PRIVADO 2010

TORRONTÉS PRIVADO 2010
VALLEY OF CAFAYATE, SALTA, ARGENTINA

Odrůda: 100% Torrontés

Historie: Bodegas Etchart bylo založeno roku 1850 ve Florida, Cafayate, provincii regionu Salta. Vinařství, nesoucí jméno po Arnaldu Etchartovi, nejprve osázelo své vinice odrůdou Torrontés, kterou sem přinesli misionáři již koncem 16. století. Nachází se v Andách ve výšce 1750 m.n. m., což jej činí jedním z nejvýše položených vinařství

Barva: Žlutého zlata se zelenkavými odlesky.

Vůně: Unikátní květinový buket (převážně růže a jasmínu), doprovázený ovocnými vjemy (bílá broskev).

Chuť: Delikátní, ale dobře strukturovaná, s dobrou délkou.

Snoubení s jídlem: Perfektní doprovod k rybě, kuřeti, všem typům sýrů, vepřovému masu, nebo jako aperitiv.

Ideální teplota podávání: 10 – 12 °C

Potenciál stárnutí: 2 roky

Analytika vína: Alkohol: 13.3 %

Pár slov o Torrontés:
Původ odrůdy Torrontés je ve španělské Galícii, ale spíše uslyšíte o vínech této odrůdy ze suchých klimatů v pohoří Argentiny, produkujících plně charakteristická a nezaměnitelná bílá vína. Torrontés je výrazné bílé víno se sladkou vůní růží a liči, s podtóny tropického exotického ovoce. Lehčí vína se prezentují tóny citrusu a jablek. Barevné odstíny mohou být od světlé žluto-zelené, až po sytě zlatou u pozdně podzimních sběrů.