SIERRA CANTABRIA RESERVA 2006

SIERRA CANTABRIA RESERVA 2006
SAN VICENTE DE LA SONSIERRA, ŠPANĚLSKO

Odrůda: 100% Tempranillo

Historie: Rodina Eguren, generace za generací, byla svázána s pěstováním révy, výrobou a zráním velkých vín v jedné z nejprestižnějších domén oblasti Rioja již od roku 1870. Sierra Cantabria produkuje vína, pocházející z 90 hektarů vlastních vinic, pod touto značkou od roku 1957. Ty se nacházejí na unikátním místě, přímo mezi řekou Ebro a pohořím Sierra Cantabria, které dalo jméno tomuto vinařství, chrání jeho vinice před studenými větry ze severu, vytváří specifické mikroklima pro pěstování révy a tím propůjčuje tamním vínům jejich nezaměnitelnou osobitost.

Barva: Intenzivní rubínová se žlutými a granátovými odlesky.

Vůně: Bohatá, silná a pronikavá, s charakteristickými vjemy. Zralé ovoce, balzámové tóny, vanilka a výrazné aroma páleného dřeva s nuancí lanýžů.

Chuť: Mohutná, svěží a hedvábná s vyzrálými taniny a harmonií nesčetných vjemů. V dochuti přetrvává minerálnost, koření a zralé červené ovoce s podtóny likéru, balzámu, kávy a kouře.

Snoubení s jídlem: Červená masa, pečeně, dušené pokrmy, zvěřina, tvrdé sýry a foie gras.

Ideální teplota podávání: 4-5 let

Potenciál stárnutí: 16 – 18°C

Analytika vína: Alkohol: 14%

Pár slov o Tempranillu:
Tempranillo je odrůda s téměř černými hrozny, obecně pěstovaná pro výrobu plných červených vín ve své domovině, Španělsku. Je hlavní odrůdou v Rioja a je často nazývána „královskou odrůdou Španělska“. Její jméno je zdrobnělinou španělského „temprano“ („raný”), v závislosti na skutečnosti, že dozrává o několik týdnů dříve, než ostatní španělské modré odrůdy. V posledních 100 letech byla vysazována v Jižní Americe, USA, Jižní Africe, Austrálii a Kanadě. Vína z Tempranilla se mohou pít mladá, ale ta nejdražší zrají až několik let v dubových sudech. Vína mají rubínovou barvu, aroma květin a bobulového ovoce, švestek, tabáku, vanilky, kůže a bylin.