SIERRA CANTABRIA ORGANZA 2010

SIERRA CANTABRIA ORGANZA 2010
RIOJA, ŠPANĚLSKO

Odrůda: 55% Viura, 24% Malvasia, 21% Garnacha Blanca

Historie: Rodina Eguren, generace za generací, byla svázána s pěstováním révy, výrobou a zráním velkých vín v jedné z nejprestižnějších domén oblasti Rioja již od roku 1870. Sierra Cantabria produkuje vína, pocházející z 90 hektarů vlastních vinic, pod touto značkou od roku 1957. Ty se nacházejí na unikátním místě, přímo mezi řekou Ebro a pohořím Sierra Cantabria, které dalo jméno tomuto vinařství, chrání jeho vinice před studenými větry ze severu, vytváří specifické mikroklima pro pěstování révy a tím propůjčuje tamním vínům jejich nezaměnitelnou osobitost.

Barva: Slámová.

Vůně: Čerstvá, po tropickém ovoci s kouřovými vjemy po dubu, dotekem minerality a sladkého koření.

Chuť: Plná, elegantní, komplexní, aromatická.

Snoubení s jídlem: Kuře, paella, tučné ryby.

Ideální teplota podávání: 13 – 15 °C

Potenciál stárnutí:

Analytika vína:

Pár slov o Viuře:
Viura je synonymum, používané v oblasti Rioja, pro odrůdu Macabeo, nejoblíbenější bílou odrůdu severního Španělska. Daří se jí v horkých a suchých regionech, kde dosahuje vysokých výnosů. Díky pozdnímu rašení pupenů je i méně náchylná k poškození mrazem. Spolu s odrůdami Parellada a Xarel-lo tvoří základ pro výrobu španělských šumivých vín Cava. Jak tichá, tak šumivá vína z Viury jsou suchá, se střední kyselinkou, vykazující delikátní tóny divokých květů a hořkých mandlí. Viura se pije nejlépe mladá. Vedle Cavy, pocházejí nejlepší vzorky Viury z Riojy, kde tvoří 90% produkce bílých vín. Setkat se s ní můžete ve velkém též na jihu Francie, konkrétně v Languedocu, kde se pro výrobu vín obvykle spojuje s odrůdou Grenache Blanc.