SIERRA CANTABRIA CRIANZA 2008

EGUREN, RIOJA
SAN VICENTE DE LA SONSIERRA, ŠPANĚLSKO

Odrůda: 100% Tempranillo.

Historie: Rodina Eguren, generace za generací, byla svázána s pěstováním révy, výrobou a zráním velkých vín v jedné z nejprestižnějších domén oblasti Rioja již od roku 1870. Sierra Cantabria produkuje vína, pocházející z 90 hektarů vlastních vinic, pod touto značkou od roku 1957. Ty se nacházejí na unikátním místě, přímo mezi řekou Ebro a pohořím Sierra Cantabria, které dalo jméno tomuto vinařství, chrání jeho vinice před studenými větry ze severu, vytváří specifické mikroklima pro pěstování révy a tím propůjčuje tamním vínům jejich nezaměnitelnou osobitost.

Barva: Čistě rubínová.

Vůně: Červeného ovoce, s nuancemi koření a kouře. Vykazuje široké spektrum vjemů – hořícího dřeva, tuhy, různých druhů koření, fialek a ostružin.

Chuť: V ústech se prezentuje hedvábnou texturou, finesou a šťavnatostí. Objevují se zde tóny třešní, kávy, koženky, zvěřiny, sassafrasu a dubového dřeva. Jemné nuance višní, téru a bylin jsou orámované mineralitou a taniny a společně zakomponované do hutné ovocitosti. Dochuť vína je dlouhá a svěží, se silnou odezvou bylin, pižma a grafitu.

Zrání: 15 měsíců v amer. sudech, bez filtrace.

Snoubení s jídlem: Dušené pokrmy, luštěniny, červená a bílá masa, zvěřina, sýry a paštiky, pečené holoubátko s mandlovou omáčkou.

Potenciál stárnutí: 4-5 let

Ideální teplota podávání: 16-18°C

Analytika vína: Alkohol: 14%

Pár slov o Tempranillu:
Tempranillo je odrůda s téměř černými hrozny, obecně pěstovaná pro výrobu plných červených vín ve své domovině, Španělsku. Je hlavní odrůdou v Rioja a je často nazývána „královskou odrůdou Španělska“. Její jméno je zdrobnělinou španělského „temprano“ („raný”), v závislosti na skutečnosti, že dozrává o několik týdnů dříve, než ostatní španělské modré odrůdy. V posledních 100 letech byla vysazována v Jižní Americe, USA, Jižní Africe, Austrálii a Kanadě. Vína z Tempranilla se mohou pít mladá, ale ta nejdražší zrají až několik let v dubových sudech. Vína mají rubínovou barvu, aroma květin a bobulového ovoce, švestek, tabáku, vanilky, kůže a bylin.