SIERRA CANTABRIA CRIANZA 2006

SIERRA CANTABRIA CRIANZA
EGUREN, RIOJA
SAN VICENTE DE LA SONSIERRA, ŠPANĚLSKO

Odrůda:98 % Tempranillo, 2% Graciano.

Historie: Rodina Eguren, generace za generací, byla svázána s pěstováním révy, výrobou a zráním velkých vín v jedné z nejprestižnějších domén oblasti Rioja již od roku 1870. Sierra Cantabria produkuje vína, pocházející z 90 hektarů vlastních vinic, pod touto značkou od roku 1957. Ty se nacházejí na unikátním místě, přímo mezi řekou Ebro a pohořím Sierra Cantabria, které dalo jméno tomuto vinařství, chrání jeho vinice před studenými větry ze severu, vytváří specifické mikroklima pro pěstování révy a tím propůjčuje tamním vínům jejich nezaměnitelnou osobitost.

Barva: Temně rudá.

Aroma: Víno se prezentuje exklusivní vůní skořice, cedru, tabáku a červeného rybízu.

Chuť: Díky horkému ročníku je v chuti víno zcela rozvinuté, robustní, s tóny vyzrálého ovoce, měkkými taniny, dobrou harmonií a příjemnou délkou.

Zrání: 14 měsíců ve franc. a amer. baricích, max. 3x použitých, dolévaných pravidelně každé 4 měsíce.

Snoubení s jídlem: Dušená zelenina a luštěniny, červené a bílé maso, španělské dušené pokrmy, zvěřina, sýry a paštiky, pečené holoubátko s mandlovou omáčkou.

Archivace: 4-5 let

Ideální teplota podávání: 16-18º C.

Parametry:
Obsah alkoholu: 14%.

Pár slov o Gracianu:
Graciano je španělská modrá odrůda, pěstovaná zejména v oblasti Rioja. Víno z ní je charakteristické svojí hlubokou barvou, výraznou vůní a schopností stárnout. Daří se jí v teplých, suchých klimatech. Ve Španělsku dosahuje nízkých výnosů, ale je klíčovou složkou vín Gran Reserva v Rioja a Navarra, do kterých vnáší strukturu a potenciál zrání. V Austrálii se Graciano používá do asembláží s odrůdou Tempranillo, nebo jako jednoodrůdová záležitost. Ve Francii se pěstuje v Languedocu-Roussillon pod názvem Morrastel či Courouillade.