SIERRA CANTABRIA CRIANZA 2006

EGUREN, SAN VICENTE DE LA SONSIERRA & LABASTIDA
RIOJA D.O., ŠPANĚLSKO

Odrůda: 100% Tempranillo.

Historie: Rodina Eguren, generace za generací, byla svázána s pěstováním révy, výrobou a zráním velkých vín v jedné z nejprestižnějších domén oblasti Rioja již od roku 1870. Sierra Cantabria produkuje vína, pocházející z 90 hektarů vlastních vinic, pod touto značkou od roku 1957. Ty se nacházejí na unikátním místě, přímo mezi řekou Ebro a pohořím Sierra Cantabria, které dalo jméno tomuto vinařství, chrání jeho vinice před studenými větry ze severu, vytváří specifické mikroklima pro pěstování révy a tím propůjčuje tamním vínům jejich nezaměnitelnou osobitost.

Barva: Temně rubínová, s třešňovými odlesky.

Vůně: Toustové vjemy (kakao a káva), spolu s jasným projevem zralého ovoce.

Chuť: Silná, masitá, s dobrou harmonií ovocnosti a toustových tónů po zrání v sudu.

Zrání: 14 měsíců v amer. a franc. barikových sudech, max. 3x použitých. Přečerpávání každé 4 měsíce. Lahvováno bez filtrace v květnu 2009.

Snoubení s jídlem: Dušené pokrmy, luštěniny, červená a bílá masa, zvěřina, sýry a paštiky, pečené holoubátko s mandlovou omáčkou.

Potenciál stárnutí: 4-5 let

Ideální teplota podávání: 16-18°C

Pár slov o Tempranillu:
Tempranillo je odrůda s téměř černými hrozny, obecně pěstovaná pro výrobu plných červených vín ve své domovině, Španělsku. Je hlavní odrůdou v oblasti Rioja a je často nazývána „královskou odrůdou Španělska“. Její jméno je zdrobnělinou španělského „temprano“ („ranný”), v závislosti na skutečnosti, že dozrává o několik týdnů dříve, než ostatní španělské modré odrůdy. V posledních 100 letech byla vysazována v Jižní Americe, USA, Jižní Africe, Austrálii a Kanadě. Vína z Tempranilla se mohou pít mladá, ale ta nejdražší zrají až několik let v dubových sudech. Vína mají rubínovou barvu, aroma květin a bobulového ovoce, švestek, tabáku, vanilky, kůže a bylin.

Běžná cena: 361 ,-

Klubová cena: 289 ,-