SEA GLASS CHARDONNAY 2010

SEA GLASS
ST. BARBARA, KALIFORNIE

Odrůda: 100% Chardonnay

Historie: Vinařství se nachází v oblasti Santa Barbara, která je jiná než ostatní vinařské oblasti v Kalifornii. Leží v údolním pásmu, které se z východu a západu otevírá k Tichému oceánu. Tato jedinečná topografie umožňuje proudění mlh a oceánského vzduchu, které vytváří odlišné mikroklima, ideální pro pěstování vinné révy na světové úrovni. Sea Glass pěstuje vinnou révu v jedné z prvních 5 vinic vysázených v Los Alamos v Santa Barbaře.

Barva: Slámová

Vůně: Příjemná, elegantní, květnatá, citronová tráva.

Chuť: Lahodná po lučních květinách, vyvážená se středně dlouhou dochutí.

Zrání: Fermentace proběhla částečně v dubových sudech a nerezových tancích.

Snoubení s jídlem: Těstoviny s lososovou omáčkou, grilované ryby, letní saláty.

Ideální teplota podávání: 9 – 10°C

Analytika vína: Alcohol: 13,5%

Pár slov o odrůdě Chardonnay:
Chardonnay je moštová odrůda vinné révy (Vitis vinifera), spontánní kříženec odrůd Pinot a Gouais Blanc. Název odrůdy je odvozen od názvu obce Chardonnay, nacházející se v Burgundsku, v departementu Saône-et-Loire na východě Francie odtud nejspíš také i pochází. Mimo Francii je pěstována především v USA, hlavně ve státech Kalifornie, Oregon a Washington. Výraz vína se mění podle klimatických a půdních podmínek. Chardonnay ze severnějších poloh může být čisté a spíše neutrální, v chuti minerální až ocelové s tóny zelených jablek a citrusů, s výraznou kyselinkou. Z teplých oblastí získává tropické tóny, především mango, banán, ananas, broskev a meloun, někdy i smetanu, med a karamel. Při výrobě vína v malých dubových sudech typu barrique víno může získat tóny vanilky, hřebíčku a toustu.