ROSARIO SAUVIGNON BLANC 2012

VIDEMA S.A.
MAIPO, VALLE CENTRAL, CHILE

Odrůda: 100% Sauvignon blanc

Historie: Vinice Central Valley se táhnou na východ od hlavního města Santiaga k Andám a na západ k pobřeží, aby vytvořily tři specifické sektory údolí Maipo, známého svými dobře stavěnými a vyváženými červenými víny. Alto Maipo zasahuje do předhůří a dává světu jedny z nejlepších chilských Cabernetů. Central Maipo je jedním z nejstarších a nejrozmanitějších regionů země a Coastal Maipo – relativně nové – těží z chladného přímořského vlivu, který sem vklouzává přes přímořské pohoří.

Barva: Jiskrná, čistá, zelenkavě žlutá.

Vůně: Výrazná, s tóny čerstvých citrusů (limeta, grapefruit), posečené trávy, mučenky, bílé broskve a zeleného melounu.

Chuť: Křupavá, svěží, bohatě ovocná s dobře vyváženou kyselinkou.

Zrání: -

Snoubení s jídlem: Mořské plody, předkrmy, saláty.

Ideální teplota podávání: 10 – 12°C

Analytika vína: Alkohol: 13%; Zbytkový cukr: 2,8 g/l; Kyseliny: 5,5 g/l ; pH: 3,31

Pár slov o Sauvignonu Blanc:
Hrozny Sauvignonu blanc mají zelenou slupku. Odrůda pochází z regionu Bordeaux v jižní Francii a její název je odvozen od francouzského sauvage („divoký”) a blanc („bílý”), díky svému historickému původu. Je vysázena v mnohých vinařských regionech světa a dává pikantní, suchá a osvěžující bílá vína. Společně s odrůdou Riesling byl Sauvignon jednou z prvních ušlechtilých odrůd, lahvovaných v obchodovatelném množství pod šroubovým uzávěrem, převážně producenty z Nového Zélandu. Víno je vhodné konzumovat mladé, neboť zráním nezískává na kvalitě, vyjma některých v sudu vyzrávajících vín z Pessac-Leognan a Graves v Bordeaux, jež mohou následně zrát i patnáct let. Suché a sladké bílé Bordeaux, kde hlavní odrůdovou složkou je právě Sauvignon blanc, je opravdovým chuťovým zážitkem.