RIVER GRANDEUR RESERVA CHARDONNAY 2010

ROBERTSON
JIŽNÍ AFRIKA

Odrůda: 100% Chardonnay

Historie: Vinařství Robertson hraje ve vinařské produkci Jižní Afriky důležitou úlohu. Toto trendy progresivní vinařství započalo svoji existenci roku 1941 v prostorách bývalého útulného misionářského kostela na předměstí města Robertson, založeném a pojmenovaném roku 1852 po Dr. Williamu Robertsonovi – skotskému ministrovi, který sem přijel roku 1822 – na jeho počest za zásluhy pro tento kraj.

Barva: Světle žlutá.

Vůně: Lehce protnuta tóny ušlechtilého dřeva.

Chuť: Vyvážená, zakulacená, s tóny vanilky a angreštu.

Zrání: -

Snoubení s jídlem: Paella s mořskými plody.

Vinifikace: Sběr hroznů při teplotě 23°C, pouze 600 litrů/tunu. Fermentace při 16°C, po které víno zůstává na kalech další 3 měsíce a je jednou týdně promícháváno. Zrání 6 měsíců na americkém sudu.

Ideální teplota podávání: 12°C

Analytika vína: Alkohol: 14.5 %, Zbytkový cukr: 2.1 g/l, Kyseliny: 6,0 g/l, PH: 3,42

Pár slov o Chardonnay:
Bohatost je slovo, které nejlépe vystihuje odrůdu Chardonnay a vysvětluje jeho popularitu. Jeho aroma je distingované, delikátní, těžko vystižitelné, o to snadněji rozpoznatelné. Často voní po jablkách, citrusech, broskvích a tropickém ovoci. Je tak delikátní, že i přidané malé procento jiné odrůdy dokáže často zastřít jeho odrůdové aroma i chuť. Dub obvykle přebije ovocnost Chardonnay, pokud fermentuje či dlouho vyzrává v nových sudech.