PINOT NOIR 2009

PINOT NOIR 2009
WAIRAU VALLEY, NOVÝ ZÉLAND

Odrůda: 100% Pinot noir

Historie: Marlborough, největší vinařský region Nového Zélandu co do rozlohy i produkce, se nachází v severovýchodním cípu jižního ostrova. Táhne se od malého přístavního městečka Picton až k městu Kaikoura na východním pobřeží. Dlouhé, rovné údolí Wairau má nejrozsáhlejší osázení vinnou révou (23,600ha v r. 2010). Světovému věhlasu se tomuto mladému regionu dostalo díky odrůdě Sauvignon Blanc.

Barva: Zářivě rudá.

Vůně: Elegantní styl s charakterem bobulového ovoce a třešní s lahodnými vanilkovo-dubovými tóny.

Chuť: Čistá, ovocitá, s dobrou svěžestí a koncentrovaností.

Zrání: Scelení v nerezovém tanku před nalahvováním.

Snoubení s jídlem: Nejlépe s lehčími těstovinovými pokrmy a zeleninou.

Ideální teplota podávání: 16 – 18 °C

Pár slov o Pinotu noir:
Pinot noir je modrou odrůdou révy Vitis vinifera. Její název vznikl z francouzského pojmenování pro borovici „pine“ a černá „noir“, vzhledem k podobnosti tvaru hroznu s borovicovou šiškou. Pinot noir se pěstuje po celém světě, převážně v chladnějších regionech, ale převážně se o něm mluví ve spojitosti s francouzským regionem Bourgogne. Vína z Pinotu noir jsou všeobecně považována za jedny z nejlepších na světě, ale jako odrůda je Pinot velice náročný na pěstování a celkové zpracování.