PINORD DIORAMA MERLOT 2010

PINORD
PENEDÉS, ŠPANĚLSKO

Odrůda: 100% Merlot

Historie: Bodegas Pinord má více než sto let zkušeností s pěstováním vína na severovýchodě Španělska v oblasti Penedés. Produkují tichá, ale i šumivá vína tzv. Cavas. Vše probíhá za použití tradičních metod, které zdědili od svých předků. Dnes používají tu nejmodernější technologii a společně s týmem těch největších profesionálů, kteří tvrdě pracují, se snaží, aby jejich vína byla slavná po celém světě. V posledních několika letech vinařství Pinord rozšířila svůj sortiment výrobků, a to i v rámci dalších regionů Španělska. Tato vína jsou vyráběna za použití metod ekologického zemědělství.

Barva: Čistá barva s fialovými a mahagonovými odstíny.

Vůně: Typické aroma odrůdy Merlot doplněné vůní ušlechtilého dřeva po zrání na sudu. Náznaky malin, třešní či vanilky.

Chuť: Středně plné tělo, vynikající harmonie mezi kyselinkou a taniny, dlouhá perzistence.

Zrání: 5 měsíců v dubovém sudu.

Snoubení s jídlem: Vhodné ke steakům ze svíčkové či roštěnce a k masovým omáčkám.

Ideální teplota podávání: 18°C

Analytika vína: Alkohol: 13,5%

Pár slov o Merlotu:
Hrozen Merlotu lze rozeznat dle jeho řidší struktury a větších bobulí. Jejich barva má méně modročerných odstínů než Cabernet Sauvignon, mají tenčí slupku a méně taninů. Oproti Cabernetu dosahuje taktéž vyšší cukernatosti, s nižším obsahem kyseliny jablečné. Daří se mu na méně záhřevných půdách, nejlépe jílovitých s obsahem železa. Vinice raší dříve, což přináší riziko spálení mrazem a díky tenčí slupce je Merlot náchylný k zasažení plísní. Pokud je během doby kvetení špatné počasí, dochází často i ke sprchávání (opadu květů). Běžně Merlot dozrává cca. o dva týdny dříve, než Cabernet Sauvignon. Pro révu je důležitý stres ze sucha, nemá ráda přílišnou vlhkost, proto se doporučuje vinice vysazovat na dobře drenážovaných půdách, nejlépe na svazích. Redukce sklizně je nejdůležitějším krokem pro výrobu vysoce kvalitního vína. Známý vinařský konzultant Michel Rolland je hlavním zastáncem redukce úrody za účelem zvýšení kvality. Stáří vinic je taktéž důležitým faktorem, zlepšujícím výsledný charakter vína.

Cena pro členy: 249 Kč za láhev*
*Platí při objednání do 60 dnů od dodání zásilky CDV