PETITE SIRAH PRIVATE RESERVE 2008

L. A. CETTO
GUADALUPE VALLEY, BAJA CALIFORNIA, MEXIKO

Odrůda: 100% Petite Sirah

Historie: Vinařství založil Ital Angelo Cetto. Obchod vínem započal roku 1930, v roce 1980 koupil několik malých vinařství a dnes je odpovědný za více než polovinu mexické produkce vína. Cetto obhospodařuje 2,500 akrů vinic v regionu Baja California; taktéž se zabývá produkcí tequily a olivového oleje.

Barva: Hluboká, rubínová, časem se mění na granátovou.

Vůně: Typicky odrůdová, kořenitá, komplexní, intenzivní.

Chuť: Plné tělo a skvělá struktura, s tóny tmavého ovoce a švestek, koření, přetrvává dlouhá dochuť, vyvážená.

Zrání: 18 měsíců v amer.dubu.

Snoubení s jídlem: Toto opulentní víno skvěle doprovodí plátky masa na grilu, např. steak fillet mignon, samotný či s omáčkou z černého pepře. Výborné též k pečenému jehněčímu a výrazným sýrům.

Ideální teplota podávání: 15°C

Analytika vína: Alkohol: 14,5%

Pár slov o Petite Sirahu:
Tato odrůda byla vyšlechtěna r.1870 v regionu údolí řeky Rhône ve Francii, kde je známa jako Durif či Petite Syrah, ale nejvíce je rozšířeno její lehce poangličtělé synonymum Petite Sirah. Durif je výsledkem křížení odrůd Syrah a Peloursin (místní minoritní odrůda), kvůli odolnosti proti chorobě padlí révové, na kterou je Syrah náchylný. Jeho malé bobulky a dosti vysoký poměr slupky vůči dužině předurčují Petite Syrah k vínům s vysokým obsahem taninů a kyselin, a díky tomu i ke schopnosti déle vyzrávat na lahvi.