PAGOS DE LABARCA ALEX TINTO 2004

RIOJA
SPAIN

Odrůda:100% Tempranillo

Historie: Bodegas Covila byla založena roku 1989 skupinou čtyřiceti vinohradníků v Lapuebla de Labarca, Rioja Alavesa, jedné z hlavních oblastí Riojy. Vlastní 250 hektarů vinic na nejlepších polohách tohoto regionu, což umožňuje garanci kvality od hroznu až po vinifikaci a zrání. Široké produktové portfolio je kompletně orientované na trh a splňuje představy většiny zákazníků. V současnosti jsou nabízena mladá vína (červená, bílá, rosé), v sudech zrající červené crianza, reserve a gran reserve.
Barva: Intenzivní, třešňová s purpurovým meniskem.

Aroma: koncentrovaná a intenzivní, s elegantními nuancemi horké smetany, skořice a balzámu, protkaná stopami džemu z tmavého ovoce.

Chuť: První dojem odhaluje sílu s bohatě minerální chutí karamelu a toustové měkkosti. Její průběh je dlouhý a koncentrovaný, masitý s dobrou a sametovou strukturou, jež přechází v dlouhou a elegantní dochuť.

Zrání: 22 měsíců

Snoubení s jídlem: Červené maso a tvrdé sýry.

Archivace : 4-5 let

Ideální teplota podávání: 16-18 °C

Parametry:
Obsah alkoholu: 13.5%.

O Tempranillo:
Tempranillo je základní modrou odrůdou pro většinu Španělska, především pro regiony Ribera del Duero a Rioja Alta. Pod názvem tinta roriz je taktéž klíčovou odrůdou pro scelování portských vín v portugalském údolí Douro. Tempranillo má sklony obsahovat méně kyselin a cukrů, ale často má vyšší pH a téměř vždy bohaté taniny, díky silné slupce. Vědomy si vyšších taninů, mnoho producentů prosazuje částečnou fermentaci celých bobulí. V příznivých klimatech, jako třeba na chladnějších návrších v Ribera del Duero, může Tempranillo (tinto fino, tinta del pais) dávat vína s nižším alkoholem, zato dlouhověká. Vůně a chuť Tempranilla často kombinuje prvky bobulového ovoce, bylin, zeminy, kůže a dobré minerality. Ačkoli má výrazný odrůdový charakter, je taktéž poněkud neurčitý a snadno se přebije sudem. Málokdy se lahvuje samostatně, spíše se používá jako základní odrůda pro scelování s jinými, jako např. s Grenache, (garnacha ve Španělsku), s Carignanem (mazuelo v Rioja) a v poslední době s Cabernetem Sauvignon.