NUDO PETIT VERDOT 2007

NUDO PETIT VERDOT PRIVATE COLLECTION 2007
SINGLE VINEYARD – JUMILLA D.O., ŠPANĚLSKO

Odrůda: 100% Petit Verdot

Historie: Jumilla je po staletí považována za důležitou vinařskou oblast díky kvalitě a originalitě svých vín. Víno se zde pěstuje již od dob romanizace iberského poloostrova. Za ta léta se Jumilla stala jedním z nejstarších „označení původu“ ve Španělsku – Jumilla D.O., regulovaného od roku 1966. Tato oblast leží mezi provinciemi Murcia a Albacete a je charakterizována rozlehlými planinami a údolími, které jsou obklopeny horami. D.O. Jumilla se vyznačuje magickou kombinací odrůd vinné révy, složením hnědé-vápenné půdy s velkou kapacitou vody, orientací na prořezávání révy a pestrými klimatickými podmínkami dané oblasti.

Barva: Atraktivní, rubínově rudá.

Vůně: Delikátní, po červeném ovoci (červený rybíz), doplněná o tóny koření a vlašských ořechů.

Chuť: Skvělá vyváženost mezi ovocem a toustovými tóny po zrání v sudu. Koncentrovaná, velmi perzistentní

Zrání: Po selekci hroznů fermentace při 26 °C. Následné zrání po dobu 3 měsíců ve franc. dubových sudech.

Snoubení s jídlem: Kachní játra s malinovou marmeládou.

Ideální teplota podávání: 16°C

Analytika vína: Alcohol: 14 %

Pár slov o Petit Verdot:
Petit Verdot je modrá odrůda révy, převážně používaná do klasických Bordeaux blendů. Dozrává mnohem později než ostatní odrůdy, často až příliš pozdě, díky čemuž se stala ve své domovině téměř neoblíbenou. Pokud se jí podaří dozrát, je v menším množství přidávána do vín kvůli zvýšení obsahu tříslovin, barvy a chuti. Stala se však velice oblíbenou u vinařů z Nového Světa, kde má mnohem větší šanci dozrávat a dávat tak kvalitní jednoodrůdová vína. Taktéž je používána pro zvýšení plnosti chuti středně plného Cabernetu Sauvignon. Mladé víno vykazuje tóny banánu a ořezané tužky, po nazrání nastupují silné tóny fialek a kůže.