NUDO MONASTRELL SYRAH CRIANZA 2007

BODEGAS LA ESPERANZA
SINGLE VINEYEARD – JUMILLA D.O., ŠPANĚLSKO

Odrůda: 60% Monastrell, 40% Syrah

Historie: Jumilla je po staletí považována za důležitou vinařskou oblast díky kvalitě a originalitě svých vín. Víno se zde pěstuje již od dob romanizace iberského poloostrova. Za ta léta se Jumilla stala jedním z nejstarších „označení původu“ ve Španělsku – Jumilla D.O., regulovaného od roku 1966. Tato oblast leží mezi provinciemi Murcia a Albacete a je charakterizována rozlehlými planinami a údolími, které jsou obklopeny horami. D.O. Jumilla se vyznačuje magickou kombinací odrůd vinné révy, složením hnědé-vápenné půdy s velkou kapacitou vody, orientací na prořezávání révy a pestrými klimatickými podmínkami dané oblasti.

Barva: Intenzivní červená barva zralých třešní.

Vůně: Jahodového a švestkového džemu s tóny balsamica a toustu.

Chuť: Vyvážená, koncentrovaná s dlouhotrvající dochutí.

Zrání: 12 měsíců ve francouzských dubových sudech.

Snoubení s jídlem: Červené maso, zvěřina a klobásky.

Ideální teplota podávání: 16°C

Analytika vína: Alkohol: 13,5 %

Pár slov o Syrahu:
Syrah (nebo též Shiraz) je odrůda s tmavou slupkou, pěstovaná po celém světě pro výrobu silných červených vín. Ať již prodané jako Syrah nebo Shiraz, toto víno se těší obrovské oblibě. Syrah se produkuje samostatně, ale je používán i do kupáží. Po několika letech intenzivního vysazování byl Syrah v roce 2004 vyhlášen 7. nejpěstovanější odrůdou světa se 142,600 hektary (352,000 akry). Zkoušky DNA z roku 1999 odhalily, že Syrah je potomkem dvou bezvýznamných odrůd jihovýchodní Francie, Durezy a Mondeuse Blanche. Neměl by být zaměňován s Petite Sirah, což je synonymum pro odrůdu Durif, křížence Syrah a Peloursin, vzniklého v roce 1880.