NOCHE Y DIA CAVA ROSE

KATALÁNSKO
ŠPANĚLSKO

Odrůda: 100% Grenache

Historie:SWD je jedním z hlavních producentů vín ve Španělsku. Jeho cílem je vyrábět vína skvělé kvality, což dokazuje řada každoročně získaných ocenění (Decanter world wine awards, Concours mondial de Bruxelles, Bacchus a Houston livestock show). SWD vlastní vinice v nejlepších regionech – Rioja, Ribera del Duero, Navarra, Toro, Somontano, Rueda, Rias Baixas, Monterrei, Vino de la Tierra de Castilla a Cava, odkud právě pochází jejich šumivé víno Noche Y Dia.

Barva: Intenzivní, živá a zářivá, připomínající vyzrálé jahody.

Vůně: Krásně přívětivá, s tóny drobného červeného ovoce.

Chuť: Lehká a jemná s osvěžující kyselinkou a dlouhým ovocným závěrem.

Snoubení s jídlem: Saláty, předkrmy, ale i maso či jako aperitiv.

Potenciál stárnutí: Další dva roky.

Ideální teplota podávání: 6-8°C

Parametry:
Obsah alkoholu: 12 %.

Pár slov o Grenache
Grenache noir je celosvětově nejpěstovanější modrou odrůdou pro výrobu vína, někdy odrůdového, častěji rosé, ale nejvíce jako klíčová složka pro červená cuvée.
Používá se do některých červených vín severní Rhôny, tamních rosé a jako hlavní složka pro vína Rhôny jižní (Chateauneuf du Pape, Cotes du Rhône a Gigondas). I když věhlas získala právě díky těmto francouzským vínům, jejím rodištěm je nejspíše Španělsko.
Mladá vína z Grenache jsou tělnatá, opojná a velmi ovocná, zrají rychle a mají sklon k oxidaci či maderizaci již po krátké době na lahvi. Typický charakter a pocit v ústech u vín z Grenache je mnohem více rozeznatelný, než jakákoliv jiná specifická vůně či chuť.