NEWEN MERLOT 2009

BODEGA DEL FIN DEL MUNDO
NEUQUEN, PATAGONIA, ARGENTINA

Odrůda: 100% Merlot

Historie: Mystika, obklopující tato vína, vychází z místa původu tohoto vinařství: rozsáhlé Patagonie v Argentině. Bodega Del Fin del Mundo je od roku 1996 průkopníkem v provincii Neuquén a objevitelem nového vinařského regionu. Nachází se v San Patricio del Chañar, pouštní oblasti s výjimečným klimatem pro pěstování vína.

Barva: Hluboká a brilantní, granátová.

Vůně: Ovocné aroma s tóny červených plodů, malin, s lehce vanilkovým podtextem.

Chuť: V ústech je příjemně ovocné, vyvážené, s poddajnými taniny. Má dobré tělo a dlouhou perzistenci.

Zrání: 6 měsíců ve franc. a amer. dubových sudech.

Snoubení s jídlem: Skvělé s hovězím a těstovinou s omáčkou, též s tvrdými sýry.

Ideální teplota podávání: 18 – 22°C

Analytika vína: Alkohol: 14.5%; Kyseliny: 4.47 g/l; Zb. cukr: 2.53; pH: 3.8

Pár slov o Merlotu:
Hrozen Merlotu lze rozeznat dle jeho řidší struktury a větších bobulí. Jejich barva má méně modročerných odstínů než Cabernet Sauvignon, mají tenčí slupku a méně taninů. Oproti Cabernetu dosahuje taktéž vyšší cukernatosti, s nižším obsahem kyseliny jablečné. Daří se mu na méně záhřevných půdách, nejlépe jílovitých s obsahem železa. Vinice raší dříve, což přináší riziko spálení mrazem a díky tenčí slupce je Merlot náchylný k zasažení plísní. Pokud je během doby kvetení špatné počasí, dochází často i ke sprchávání (opadu květů). Běžně Merlot dozrává cca. o dva týdny dříve, než Cabernet Sauvignon. Pro révu je důležitý stres ze sucha, nemá ráda přílišnou vlhkost, proto se doporučuje vinice vysazovat na dobře drenážovaných půdách, nejlépe na svazích. Redukce sklizně je nejdůležitějším krokem pro výrobu vysoce kvalitního vína. Známý vinařský konzultant Michel Rolland je hlavním zastáncem redukce úrody za účelem zvýšení kvality. Stáří vinic je taktéž důležitým faktorem, zlepšujícím výsledný charakter vína.