NEKEAS CHARDONNAY 2008

NAVARRA
ŠPANĚLSKO

Odrůda: 100% Chardonnay

Historie: Nekeas je jednou z nejsevernějších poloh Iberijském poloostrova. Pěstování révy je zde možné pouze díky pohoří Sierra Perdón, které chrání údolí Nekeas před studenými větry z Pyrenejí. Údolí je taktéž pod mírným vlivem Atlantického oceánu (vzdálenost pouze 70 km) a středozemským klimatem, postupujícím od údolí Ebro. Toto specifické klima byste kdekoliv jinde na Iberijském poloostrově jen těžko hledali.

Barva: Zlato-žlutá.

Vůně: Banánu a zralých citrusů s tóny toastu a vanilky.

Chuť: Široká, hebká a mastná, zabalená do tónů pečeného ovoce, závěr je dlouhotrvající.

Snoubení s jídlem: Bílé maso, ryby, těstoviny s mořskými plody. Vzhledem k harmonii mezi intenzitou a svěžestí může toto víno doprovodit celé menu od předkrmu po dezert.

Potenciál stárnutí: 1 rok.

Ideální teplota podávání: 11 – 13 °C.

Parametry:
Obsah alkoholu: 13 %.

Pár slov o Chardonnay
Chardonnay je samo o sobě velice neutrální, se škálou aromat a chutí, obvykle spojovaných s vlivem místa původu a použití sudu. Je vinifikováno mnoha různými styly, od elegantních minerálních vín ze Chablis po plná, máslová Mersault a vína z Nového světa s tóny tropického ovoce.
Chardonnay je po celém světě využíváno jako důležitá složka pro šumivá vína, včetně Champagne. Jeho obrovská popularita koncem 80. let mu paradoxně uškodila, neboť začalo být vnímáno, stejně jako Cabernet Sauvignon, jako odrůda způsobující globalizaci a uniformitu vín. Nicméně pravdou zůstává, že je hned po odrůdě Airén druhou nejvysazovanější bílou odrůdou světa (175,000 ha) a žádnou jinou odrůdu nenaleznete v tolika vinařských regionech, jako právě Chardonnay.