NAPA CELLARS ZINFANDEL 2010

NAPA CELLARS
NAPA VALLEY, KALIFORNIE, USA

Odrůda: 90% Zinfandel,10% Petit Syrah

Historie: Vinařství Napa Cellars se nachází v severní Kalifornii v údolí Napa, které patří mezi nejuctívanější a nebohatší vinařské regiony na celém světě. Údolí vzniklo tak, že si říčka Napa potřebovala vyhloubit cestu mezi horou Mayacamas a hřebenem Vaca Range. Obě pohoří májí dosud aktivní vulkány, které zanechaly v oblasti nejrůznější horniny a sedimenty. Počasí v téhle jižní časti je o poznání chladnější než v severní časti a tedy díky tomu tady dozrávají hrozny pomaleji a vznikají zde nejušlechtilejší vína z celé Kalifornie.

Barva: Višnovo-ingoustová.

Vůně: Bohatá po rebarborovém koláči se štávou z lesního ovoce, zejména ostružin.

Chuť: Velmi příjemná, sametová, na patře zůstávají stopy po karamelu a mléčné čokoládě.

Zrání: 12 měsíců částečně v americkém a francouzském sudu.

Snoubení s jídlem: Kachní prsíčka, kuřecí na grilu s pepřovou omáčkou.

Ideální teplota podávání: 14 – 16°C

Analytika vína: Alkohol: 14,7 %

Pár slov o Zinfandelu:
Tato odruda byla po celé jedno století pokládána za nejpůvodnější odrudu Kalifornie, dokud se nepřišlo na to, že na jihu Itálie byla známa jako Primitivo již v 18 stol. Pomocí analýzy DNA bylo zjištěno, že pochází původně z Chorvatska. Tato réva roste nerovnoměrně, vykazuje ovšem často vysoký obsah cukru, takže může vykazovat až 17 % alkoholu. Aroma a chut většinou závisí na vyzrálosti hroznů, ale ve většině případů jde spíše do ostružin, malin, borůvek a teplého koření. Chut je koncentrovaná, sametová a v některých případech trochu více alkoholická.