NAPA CELLARS CHARDONNAY 2011

NAPA CELLARS
NAPA VALLEY, KALIFORNIE, USA

Odrůda: 100% Chardonnay

Historie: Vinařství Napa Cellars se nachází v severní Kalifornii v údolí Napa, které patří mezi nejuctívanější a nebohatší vinařské regiony na celém světě. Údolí vzniklo tak, že si říčka Napa potřebovala vyhloubit cestu mezi horou Mayacamas a hřebenem Vaca Range. Obě pohoří májí dosud aktivní vulkány, které zanechaly v oblasti nejrůznější horniny a sedimenty. Počasí v téhle jižní časti je o poznání chladnější než v severní časti a tedy díky tomu tady dozrávají hrozny pomaleji a vznikají zde nejušlechtilejší vína z celé Kalifornie.

Barva: Zlatá

Vůně: Bohatá, krásná vůně koření, pečených jablek propojená s crème brûlée.

Chuť: Víno je středně kulaté s jemnou kyselinkou doplněné ovocnými tóny s intenzivním závěrem crème brûlée.

Zrání: 7 měsíců ve francouzském dubovém sudu

Snoubení s jídlem: Toto víno se dobře hodí k pečenému kuřeti, grilovanému selátku a k jemným paštikám.

Potenciál stárnutí: 3 roky

Ideální teplota podávání: 10 – 12°C

Analytika vína: Alkohol: 13 %

Pár slov o Chardonnay:
Chardonnay je moštová odrůda vinné révy (Vitis vinifera), spontánní kříženec odrůd Pinot a Gouais Blanc. Název odrůdy je odvozen od názvu obce Chardonnay, nacházející se v Burgundsku, v departementu Saône-et-Loire na východě Francie odtud nejspíš také i pochází. Mimo Francii je pěstována především v USA, hlavně ve státech Kalifornie, Oregon a Washington. Výraz vína se mění podle klimatických a půdních podmínek. Chardonnay ze severnějších poloh může být čisté a spíše neutrální, v chuti minerální až ocelové s tóny zelených jablek a citrusů, s výraznou kyselinkou. Z teplých oblastí získává tropické tóny, především mango, banán, ananas, broskev a meloun, někdy i smetanu, med a karamel. Při výrobě vína v malých dubových sudech typu barrique víno může získat tóny vanilky, hřebíčku a toustu.