MEDANOS RESERVE VIOGNIER 2009

ESTABLECIMIENTO JUANICO
CANELONES, URUGUAY

Odrůda: 100% Viognier

Historie: Establecimiento Juanico je vinařství v majetku rodiny Deicas. Nachází se v Canelones v Uruguayi. Tento region se rozprostírá na 34° zeměpisné šířky, stejném, jako regiony Chile, Argentiny a Austrálie. Vinařství má bohatou historii již od roku 1830 a rodina Deicas jej vlastní od roku 1979. Uruguay se stala novým ideálním domovem pro odrůdu Tannat, ale zároveň je rodištěm excelentních vín i z dalších odrůd.

Barva: Zářivě jantarová.

Vůně: Intenzivní po meruňkách a tropickém ovoci, s lehce květinovým podtónem.

Chuť: Plná, tělnatá, s harmonickou kyselinkou a dlouhou dochutí.

Zrání: -

Snoubení s jídlem: Ideální k bílému masu, brzlíku, rybám, drůbeži, měkkým sýrům, dezertům a mořským plodům.

Ideální teplota podávání: 8 – 10°C

Analytika vína: Alkohol: 14,5%, Kyseliny: 3.4 g/L

Pár slov o Viognier:
Viognier (franc. výslovnost: [viɔɲje]) je bílá odrůda, jediná povolená pro výrobu vína Condrieu ve francouzském Valle du Rhone. Hlavní nevýhodou této odrůdy je nízká plodivost a náročnost na pěstování. Dobře snáší sucho, ve špatné kondici či vlhkém klimatu je náchylná k napadení padlím révovým. Stejně jako mnoho ostatních odrůd, i Viognier musí být sbírán v optimální zralosti, která dá vyniknout unikátnímu aroma s květinovým charakterem. Hrozny mají tendenci dosahovat vysoké cukernatosti, ale nižší kyselinky mohou mít za následek neutrální, toliko vinný charakter a vysoký obsah alkoholu. Tyto obtíže a touha producentů po tom nabídnout něco výjimečného činí vína z této odrůdy relativně drahá.