MARQUÉZ DE LUZ CRIANZA 2009

BODEGAS 1877
NAVARRA D.O., ŠPANĚLSKO

Odrůda: 80% Merlot, 20% Cabernet Sauvignon

Historie: Vinařství Bodegas 1877 bylo založeno v roce 1940 v oblasti Corella v regionu Navarra D.O. ve Španělsku. Dnes už není Navarra ve stínu svého silného a slavného souseda La Rioja. Výrobci vína si vybudovali postupně dobrou pozici svého regionu a stále vylepšují tradiční typy vín.

Barva: Tmavě červená třešňová barva s rubínovými odlesky.

Vůně: Komplexní aroma červeného a černého ovoce s krémovými a toustovými tóny.

Chuť: Dlouhá a harmonická s tóny černého ovoce.

Zrání: 12 měsíců ve francouzských dubových sudech.

Snoubení s jídlem: Konfitovaná kachna, foei gras s malinovým přelivem.

Ideální teplota podávání: 16-18°C

Analytika vína: Alkohol: 13,5 %

Pár slov o Cabernetu Sauvignon:
Cabernet Sauvignon je jednou ze světově nejuznávanějších modrých odrůd. Pěstuje se skoro ve všech významných vinařských zemích. Mezinárodní uznání získal Cabernet Sauvignon díky svému významnému postavení ve vínech z Bordeaux, kde se většinou spojuje s odrůdami Merlot a Cabernet Franc. Z Francie se rozšířil přes Evropu až do Nového Světa, kde nalezl nový domov v místech jako jsou Mendoza v Argentině, Kalifornské Napa Valley, Australské Coonawarra a Chilské Maipo Valley. Většinu 20. století byl světově nejvysazovanější prémiovou modrou odrůdou, dokud ho v roce 1990 nevystřídal na piedestalu Merlot.