LITTLE BEAUTY PINOT GRIS 2009, Limited Edition

LITTLE BEAUTY
MARLBOROUGH, NOVÝ ZÉLAND

Odrůda: 100% Pinot Gris.

Historie: Little Beauty je jednoviniční ranč v soukromém vlastnictví v oblasti Marlborough na Novém Zélandu, velmi osobitý, diskrétní a charakterní. Naleznete zde pět odrůd révy (Sauvignon Blanc, Pinot Noir, Dry Riesling, Pinot Gris a Gewurztraminer), vysázených na třech různých stranách. Nižší terasy obsahují nánosy hlíny a kamení, překryté hlinitopísčitou půdou a značným množstvím aluviálního štěrku. Vrchní terasy obsahují drobivé nánosy hlíny na štěrkovo-hlinitých blocích. Vinařství využívá akreditované vinařské techniky, ve shodě s mezinárodními specifikacemi. Region Marlborough je obdařen celoročním slunečním klimatem, drží rekord v počtu slunečních hodin na Novém Zélandu a je též nejrozlehlejším vinařským regionem tohoto státu.

Barva: Světle slámová.

Vůně: Svěží, po koření, jablku, včelím vosku a nektarinkách.

Chuť: Delikátní, mladistvá, suchá a měkká. Lehce kořeněná, s tóny vanilkového zeleného čaje.

Snoubení s jídlem: Vhodné k pikantním pokrmům a pacifické kuchyni.

Fermentace: Lisování celých hroznů, kvašení samotoku za studena v nerezových tancích.

Ideální teplota podávání: 8 – 10°C

Analytika vína:Alkohol: 14.0%

Pár slov o Pinotu Gris:
Pinot gris je populární bílou odrůdou, která se do dalších regionů celého světa rozšířila z francouzského Burgundska. Jelikož se jedná o zmutovanou modrou odrůdu Pinot noir, mají její bobule šedomodrou barvu. Na Novém Zélandu se pěstuje na obou ostrovech, s 1,501 ha výsadby (r. 2009), což je více než 100% nárůst oproti roku 2006. V roce 2007 překonala odrůda Pinot Gris i odrůdu Riesling a stala se třetí nejvysazovanější odrůdou po Sauvignonu blanc a Chardonnay. Celá polovina výsadby se nachází v Canterbury a Marlborough, kde rozvíjí svůj bohatý, minerální a ovocný charakter. Syn.: Rulandské šedé, Pinot grigio, Grauburgunder, Szürkebarát.

Běžná cena: 561 ,-

Klubová cena: 449 ,-