LA MIRANDA DE SECASTILLA GARNACHA BLANCA 2011

VIŇAS DEL VERO, LA MIRANDA DE SECASTILLA
SOMONTANO, ŠPANĚLSKO

Odrůda: 100% Garnacha blanca

Historie: Viňas del Vero je v současnosti jediným vinařství v Somontanu, které vyrábí víno z hroznů vypěstovaných v údolí Secastilla. Secastilla se nachází ve výjimečné a nejsevernější části Somontana. Agroklimatické podmínky a především výrazné středomořské mikroklima jsou zvláště vhodné pro pěstování vinné révy, ale také i oliv a mandlí . Zde na kamenitých stráních ve více než 700 m.n.m. obhospodařuje Viňas del Vero 48 hektarů půdy s ekologicky pěstovanou vinnou révou.

Barva: Jasná světle žlutá.

Vůně: Toust, bylinky, koření, mandle.

Chuť: Výjimečně křupavá s tóny citrusů a mandlí.

Zrání: 4 měsíce na dubovém sudu.

Snoubení s jídlem: Thajská kořenitá jídla, grilované ryby, paella s mořskými plody.

Potenciál stárnutí: 3 roky

Ideální teplota podávání: 8 – 10°C

Analytika vína: Alkohol: 13,5%

Pár slov o odrůdě Garnacha blanca:
Garnacha blanca pochází ze severovýchodního Španělska z regionů Priorat, Terra Alta a Rioja a dodnes se více než polovina světové produkce pěstuje ve své domovině. Ve Francii známá jako Grenache blanc je jedním z nejoblíbenějších bílých hroznů a roste převážně v regionu Languedoc-Roussillon a v Jižní Rhôně, kde hraje hlavní roli v bílém Châteauneuf-du-Pape. Garnacha blanca vytváří bohaté víno ​​s květinovými tóny a chutí broskve, meruňky, a zeleného jablka. Má vysoký extrakt, obsah alkoholu a sametovou texturu, což činí toto víno velmi zajímavým a komplexním.