L.A.CETTO VIOGNER RESERVA PRIVADA 2010

L. A. CETTO
BAJA CALIFORNIA, MEXIKO

Odrůda: 100% Viognier

Historie: L. A. Cetto je jedním z nejuznávanějších a nejstarších vinařství Mexika. Angelo Cetto jej založil v roce 1928. O téměř 40 let později přinesl jeho syn Luis Agustín Cetto nové technologie a rozšířil rozlohu vinic. Dnes již Luis Alberto Cetto, třetí generace, s hrdostí pokračuje v tradici, kterou započal jeho děd. V současnosti vinařství vlastní cca. 2,500 akrů v údolích, obklopujících přímořské město Ensenada.

Barva: Světle žlutá.

Vůně: Výrazné aroma hrušek, broskví a květin.

Chuť: Suché víno s měkkou chutí, plnou tónů ovoce a toustu.

Zrání: -

Snoubení s jídlem: Skvěle doprovodí mořské plody, jako jsou mušle, humr, krab a krevety. Též se hodí k měkkým sýrům, jemné indické, thajské a mexické kuchyni.

Potenciál stárnutí: 5 let.

Ideální teplota podávání: 8°C

Analytika vína: Alkohol: 14%

Pár slov o Viognieru:
Viognier (franc. výslovnost: [viɔɲje]) je bílá odrůda, jediná povolená pro výrobu vína Condrieu ve francouzském Valle du Rhone. Hlavní nevýhodou této odrůdy je nízká plodivost a náročnost na pěstování. Dobře snáší sucho, ve špatné kondici či vlhkém klimatu je náchylná k napadení padlím révovým. Stejně jako mnoho ostatních odrůd, i Viognier musí být sbírán v optimální zralosti, která dá vyniknout unikátnímu aroma s květinovým charakterem. Hrozny mají tendenci dosahovat vysoké cukernatosti, ale nižší kyselinky mohou mít za následek neutrální, toliko vinný charakter a vysoký obsah alkoholu. Tyto obtíže a touha producentů po tom nabídnout něco výjimečného činí vína z této odrůdy relativně drahá.