L. A. CETTO PETITE SIRAH RESERVA PRIVADA 2008

VALLE DE GUADALUPE
BAJA CALIFORNIA, MEXIKO

Odrůda: : 100% Petite Sirah

Historie:L. A. Cetto je jedním z nejuznávanějších a nejstarších vinařství Mexika. Angelo Cetto jej založil v oblasti Baja California v roce 1928. O téměř 40 let později přinesl jeho syn Luis Agustín Cetto nové technologie a rozšířil rozlohu vinic. Dnes již třetí generace této vinohradnické rodiny, Luis Alberto Cetto, s hrdostí pokračuje v tradici, kterou započal jeho děd. V současnosti vlastní vinice na několika místech údolí Valle de Guadalupe u města Ensenada, kde pěstují mnoho odrůd pro výrobu bílých, růžových a červených vín, šumivých i sladkých vín a grappy.

Barva: Velmi tmavá, nafialovělá.

Vůně: Typicky odrůdová, kořenitá a komplexní, s tóny zelené papriky a tmavého ovoce.

Chuť: : Plné tělo a pevná struktura, na patře tóny tmavého ovoce a sušených švestek, zralé třísloviny a dobrá délka.

Zrání: 12 měsíců v sudech z amerického dubu.

Snoubení s jídlem: Hodí se ke steakům, zvěřině, jehněčímu a výrazným sýrům.

Potenciál zrání: 4 – 8 let od data lahvování.

Ideální teplota podávání:3 – 8 let od data lahvování

Ideální teplota podávání: 15 – 17 °C

Obsah alkoholu: : 14,5 %

Opakované objednávky:
Běžná cena: 497 Kč

Cena pro členy s 20% slevou: 398 Kč*
*Platí při objednání do 60 dnů od dodání zásilky CDV.

Pár slov o odrůdě Petite Sirah:
Tato odrůda vznikla kolem roku 1870 ve Francii, pravděpodobně náhodným zkřížením odrůd Syrah a Peloursin botanikem François Durifem. Peloursin je místní odrůda, která je odolná proti chorobě padlí révové, na kterou je Syrah náchylný. I proto se Petite Sirah ve Francii poměrně rychle rozšířil v oblastech kolem řek Ardèche a Isère, má zde však malé výnosy a dává vína spíše nižší kvality, a proto se nyní již téměř nepěstuje. V některých významných oblastech Nového světa je oblíbené, protože v teplém podnebí mají vína plné tělo a dobrou strukturu, pěstuje se např. v USA, Argentině, Chile, Austrálii, ale také v Mexiku, Izraeli či Brazílii. Je známa také jako Durif či Petite Syrah, ale správný odborný název je Petite Sirah. Má malé bobulky a dosti vysoký poměr slupky vůči dužině, proto mají vína z této odrůdy s vysoký obsah taninů a kyselin a díky tomu i schopnost déle vyzrávat na lahvi. Vína mají velmi tmavou barvu a kořenitou až pepřovou chuť s tóny zralého tmavého ovoce, dobrou délku a eleganci.