L. A. CETTO CABERNET SAUVIGNON 2012

VALLE DE GUADALUPE
BAJA CALIFORNIA, MEXIKO

Odrůda: : 100% Cabernet Sauvignon

Historie:L. A. Cetto je jedním z nejuznávanějších a nejstarších vinařství Mexika. Angelo Cetto jej založil v oblasti Baja California v roce 1928. O téměř 40 let později přinesl jeho syn Luis Agustín Cetto nové technologie a rozšířil rozlohu vinic. Dnes již třetí generace této vinohradnické rodiny, Luis Alberto Cetto, s hrdostí pokračuje v tradici, kterou započal jeho děd. V současnosti vlastní vinice na několika místech údolí Valle de Guadalupe u města Ensenada, kde pěstují mnoho odrůd pro výrobu bílých, růžových a červených vín, šumivých i sladkých vín a grappy.

Barva: Středně intenzivní, granátová.

Vůně: Aroma červeného ovoce – rybízu, blum a malin.

Chuť: Vyzrálá chuť s tóny lesního a bobulového ovoce, malin a ostružin, s náznakem tmavé čokolády, hladkými taniny a středním tělem.

Zrání: 18 měsíců v dubových sudech.

Snoubení s jídlem: Masové a sýrové tapas, tučnější ryby, jako je losos a tuňák, zvěřina, červené maso, výraznější sýry.

Ideální teplota podávání: 16 – 18°C

Potenciál zrání: 3 – 6 let od data lahvování.

Obsah alkoholu: : 13,5 %

Opakované objednávky:
Běžná cena: 327 Kč

Cena pro členy s 20% slevou: 262 Kč*
*Platí při objednání do 60 dnů od dodání zásilky CDV.

Pár slov o Cabernetu Sauvignon:
Tato odrůda je jednou ze tří odrůd používaných pro výrobu velkých červených vín z Bordeaux, spolu s Cabernetem Franc a Merlotem. Svou popularitu si vysloužila nejen svojí specifickou vůní a chutí, ale i dobrou adaptabilitou na různé klimatické podmínky a půdu. Pochází z francouzského regionu Bordeaux, kde vznikla s nejvyšší pravděpodobností spontánním křížením odrůd Cabernet Frank a Sauvignon Blanc v 17. století. Z Francie se začala rozšiřovat zejména ve druhé polovině 20. století nejprve do Evropy a zanedlouho poté do zemí Nového světa, kde získala velkou oblibu. V Itálii mimo jiné tvoří součást některých velkých toskánských vín, nazývaných „super-toskánská“, najdeme ji také v Německu, Kalifornii, Jihoafrické republice, Austrálii, Chile i Argentině. Cabernety vyzrávají pomalu a jsou vhodná k dlouhodobé archivaci. Typické víno této odrůdy má tmavou barvu, plné tělo a taninovou strukturu, která si žádá delší zrání na láhvi, získá tím hebkost a příjemně se zakulatí. Vůně je typicky černorybízová, chuť mohutná a kořenitá, u mladých vín silně tříslovitá s tóny zelené papriky či zeleného pepře, u vyzrálých pak sametová, s tóny černého rybízu, třešní, ostružin, moruší, dřeva, lékořice, marmelády, hořké čokolády, máty, tabáku či vanilky.