GABA DO XIL GODELLO BLANCO 2010

TELMO RODRIQUEZ
VALDEORRAS D.O., ŠPANĚLSKO

Odrůda: Godello

Historie: Telmo Rodriguez je zaníceným odpůrcem internacionalizace španělských vinic a věnuje se cestě posunu Španělska k původním odrůdám, v kombinaci s mimořádným přístupem k jejich pěstování a zpracování. Proto on a jeho partner v oboru Pablo Eguzkiza založili Compañía de Vinos Telmo Rodriguez, s cílem vybrat výjimečné viniční polohy, určené k produkci nejlepších, typicky regionálních odrůd. Jejich práce v oblasti Rioja je založena na hledání duše tohoto regionu, navracející se do obcí, jejichž pár vybraných poloh má potenciál se prezentovat v podobě jednoviničních vín.

Barva: Světle slámová.

Vůně: Čistá, po citrusech a zeleném jablku, podtržená bohatě minerálním vjemem.

Chuť: Mírně slaná, zakončená nádechem heřmánku, s dlouhou perzistencí.

Snoubení s jídlem: Skvělé ke všem plodům moří i řek.

Proces výroby: Selekce ve vinici, ruční sběr hroznů. Přírodní kvašení s vybranou kulturou kvasinek.

Potenciál stárnutí: 3-6 let

Ideální teplota podávání: 7 – 8 °C

Analytika vína: Alkohol: 13,5 %

Pár slov o Godellu:
Godello je bílou odrůdou révy vinné, vyskytující se v severozápadním Španělsku, konkrétně v Galicii. Je schopna poskytovat špičková bílá vína, v současnosti hlavně ve Valdeorras, kde se po jejím dřívějším úpadku dostává opět zpátky na výsluní. Vína mívají světle žlutou barvu s ocelovými, někdy olivovými odlesky a mají olejnatou texturu. Ve vůni vykazují tóny zeleného ovoce, hlavně jablek, s nuancemi meruněk, broskví, květin a medu. V chuti jsou měkká, lahodná, dobře strukturovaná a bohatá, s velmi dlouhým, suchým a řízným závěrem, korespondujícím s typickými charakteristikami vín evropského Atlantiku.

Běžná cena: 411 ,-

Klubová cena: 329 ,-