EL COTO BLANCO 2008

la cetto

EL COTO BLANCO
EL COTO, RIOJA
ÁLAVA, ŠPANĚLSKO

Odrůda: Viura 100% z Rioja Alavesa.

Historie: Vinařství El Coto z Riojy vinifikovalo své první hrozny v roce 1970. Od té chvíle se tato značka stala jedničkou ve Španělsku a je jednou z nejprodávanějších španělských značek v Evropě. Vlastní vinice El Coto, s orientací na severozápad, se nacházejí v Cenicero (Rioja Alta), blízko východního břehu řeky Najerilla, s převážně železito-jílovým podložím. Další hrozny pocházejí od vybraných pěstitelů z Rioja Alavesa.

Barva: Světlá, čistá, se zelenkavými odlesky.

Aroma: Intenzivní aroma květin a zelených jablek.

Chuť: Plné, ovocné na patře, s příjemně svěží kyselinkou, jež podporuje nádhernou ovocno-květinovou dochuť.

Zrání: Mladé víno, bez použití sudu. Macerace za studena 12-24 hodin, číření a fermentace 15 dní v nerezových tancích při kontrolované teplotě.

Snoubení s jídlem: Ideální jako aperitiv, či v kombinaci s rybou, mořskými plody a zeleninou.

Archivace: 2 -3 roky

Ideální teplota podávání: 10-12ºC.

Parametry:

Obsah alkoholu: 12%.

Pár slov o Viuře: :
Viura je synonymum, používané v oblasti Rioja, pro odrůdu Macabeo, nejoblíbenější bílou odrůdu severního Španělska. Daří se jí v horkých a suchých regionech, kde dosahuje vysokých výnosů. Díky pozdnímu rašení pupenů je i méně náchylná k poškození mrazem. Spolu s odrůdami Parellada a Xarel-lo tvoří základ pro výrobu španělských šumivých vín Cava. Jak tichá, tak šumivá vína z Viury jsou suchá, se střední kyselinkou, vykazující delikátní tóny divokých květů a hořkých mandlí. Viura se pije nejlépe mladá. Vedle Cavy, pocházejí nejlepší vzorky Viury z Riojy, kde tvoří 90% produkce bílých vín. Setkat se s ní můžete ve velkém též na jihu Francie, konkrétně v Languedocu, kde se pro výrobu vín obvykle spojuje s odrůdou Grenache Blanc.

Běžná cena: 245 Kč za láhev
Cena pro členy: 196 Kč za láhev

Můžete si objednat na members@clubdelvino.cz nebo volejte na tel. č. 222 210 648