DON ARNALDO GRAN RESERVA 2010

DON ARNALDO GRAN RESERVA 2010
VALLEY OF CAFAYATE, SALTA, ARGENTINA

Odrůda: 60% Malbec, 25% Cabernet, 15% Tannat

Historie: Bodegas Etchart bylo založeno roku 1850 ve Florida, Cafayate, provincii regionu Salta. Vinařství, nesoucí jméno po Arnaldu Etchartovi, nejprve osázelo své vinice odrůdou Torrontes, kterou sem přinesli misionáři již koncem 16. století. Nachází se v Andách ve výšce 1750 m.n.m., což jej činí jedním z nejvýše položených vinařství.

Barva: Intenzivní, rubínová.

Vůně: Po švestkách, rozinkách a zralém cassisu, s pomalu nastupujícími tóny sladkého koření a kávy a jemným náznakem kakaa.

Chuť: Ukazuje svoji sílu a vyzdvihuje měkkost a zralé taniny. Hedvábná textura, dlouhý závěr a struktura, která předurčuje víno k dlouhému zrání.

Snoubení s jídlem: Výborné k červenému masu, zajímavé v kombinaci s kozím sýrem a grana padano.

Ideální teplota podávání: 16 – 18 °C

Potenciál stárnutí: 8 – 10 let

Analytika vína: Alkohol: 14.6 %

Pár slov o Malbecu:
Malbec, taktéž znám jako Cot, Auxerrois, Cot de Bordeaux či Cahors, původně pochází z regionu Cahors v jihozápadní Francii a je jednou ze šesti odrůd, uznaných pro výrobu červených cuvée v Bordeaux. Stal se prémiovou modrou odrůdou v Argentině, kde našel skvělé klimatické a půdní podmínky pro pěstování a místní vína z této odrůdy získala světový věhlas, o čemž svědčí i mnoho medailových ocenění na odborných soutěžích. Dává vína příjemné chuti a středního těla, s typicky zemitými tóny a intenzivní purpurovou barvou. Díky silné struktuře a chuti získává lehce rustikální nádech. Stejně jako červeným vínem, je Argentina známa i svým hovězím masem. Spojení těchto dvou produktů je ale více než geografické – díky svým robustním taninům je Malbec přirozeně vhodným partnerem pro šťavnaté steaky.