DARIEN RESERVA 2005

BODEGAS DARIEN
RIOJA DOCa, ŠPANĚLSKO

Odrůda: 83% Tempranillo, 10% Graciano, 7% Mazuelo

Historie: Zakladatel Luis Ilarraza si splnil svůj sen o tom, že propojí tradiční podstatu vína Rioja s ultra moderní vizí vinařství. Cesta vinařství Darien začala a pokračuje důkladnou prací na vinicích. Území Darien I. se nachází v nadmořské výšce 380m, na privilegovaném místě, na úpatí hřebene, kde je umístěna i hlavní budova vinařství. Na písčitojílovité půdě se daří nejlépe odrůdě Tempranillo. Území Darien II. Se nachází v nadmořské výšce mezi 550-600m na vápencovo-jílovité půdě. Tato vinice má ideální expozici na větru a slunci, proto se zde obzvláště daří odrůdám Garnacha, Mazuelo a Graciano.

Barva: Temné fialová.

Vůně: Pečeného ovoce, koření, rozinek, máty a vanilky.

Chuť: Typicky vláčné a šťavnaté víno s vyváženou svěží kyselinkou a přijatelně nasládlou chutí.

Zrání: Ve francouzských a amerických dubových sudech po dobu osmnácti měsíců doplněné o zrání v láhvi.

Snoubení s jídlem: -

Ideální teplota podávání: 18°C

Analytika vína: Alkohol: 14%, Kyseliny: 5.30 g/L, pH: 3.51

Pár slov o Tempranillu:
Tempranillo je odrůda s téměř černými hrozny, obecně pěstovaná pro výrobu plných červených vín ve své domovině, Španělsku. Je hlavní odrůdou v Rioja a je často nazývána „královskou odrůdou Španělska“. Její jméno je zdrobnělinou španělského „temprano“ („raný”), v závislosti na skutečnosti, že dozrává o několik týdnů dříve, než ostatní španělské modré odrůdy. V posledních 100 letech byla vysazována v Jižní Americe, USA, Jižní Africe, Austrálii a Kanadě. Vína z Tempranilla se mohou pít mladá, ale ta nejdražší zrají až několik let v dubových sudech. Vína mají rubínovou barvu, aroma květin a bobulového ovoce, švestek, tabáku, vanilky, kůže a bylin.