CALLIA MAGNA RESERVADO MALBEC 2009

BODEGAS CALLIA
ZONDA VALLEY, SAN JUAN, ARGENTINA

Odrůda: 100% Malbec

Historie: Bodegas Callia se nachází v údolí Tulum v provincii San Juan mezi pohořím Pie de Palo na severu a Cerro Chico Zonda na jihu v průměrné výšce 630 metrů nad mořem. Průměrná roční teplota v oblasti je 17C° a roční úhrn srážek je nízký (pod 95 mm). Tyto podmínky spolu s jílovitohlinitou půdou vytváří intenzivní, ovocná osobitá vína bohatě odrážející svůj terroir. San Juan je po Mendoze druhá největší vinařská oblast v Argentině o celkové ploše 49.000 hektarů.

Barva: Tmavě červené a temperamentní víno se sytě fialovými odlesky.

Vůně: Malin, třešní a lesních plodů doprovázená vůní fialek a podpořená jemnými tóny vanilky a čokolády.

Chuť: Dlouhotrvající pocit v ústech, příjemně strukturované a nasládlé třísloviny.

Zrání: 70% zrálo 6 měsíců ve franc. (50%) a am. dubových sudech (50%).

Snoubení s jídlem: Ideální k hovězím steakům a červeným masům.

Ideální teplota podávání: 16 – 18°C

Analytika vína: Alkohol: Alkohol: 14%; Kyseliny: 5.98 g/l; PH: 3.5

Pár slov o Malbecu:
Malbec, taktéž znám jako Cot, Auxerrois, Cot de Bordeaux či Cahors, původně pochází z regionu Cahors v jihozápadní Francii a je jednou ze šesti odrůd, uznaných pro výrobu červených cuvée v Bordeaux. Stal se prémiovou modrou odrůdou v Argentině, kde našel skvělé klimatické a půdní podmínky pro pěstování a místní vína z této odrůdy získala světový věhlas, o čemž svědčí i mnoho medailových ocenění na odborných soutěžích. Dává vína příjemné chuti a středního těla, s typicky zemitými tóny a intenzivní purpurovou barvou. Díky silné struktuře a chuti získává lehce rustikální nádech. Stejně jako červeným vínem, je Argentina známa i svým hovězím masem. Spojení těchto dvou produktů je ale více než geografické – díky svým robustním taninům je Malbec přirozeně vhodným partnerem pro šťavnaté steaky.