CALLIA MAGNA MALBEC 2009

BODEGAS CALLIA
SAN JUAN, ARGENTINA

Odrůda: 100% Malbec

Historie: Bodegas Callia se nachází v údolí Tulum v provincii San Juan mezi pohořím Pie de Palo na severu a Cerro Chico Zonda na jihu v průměrné výšce 630 metrů nad mořem. Průměrná roční teplota v oblasti je 17C° a roční úhrn srážek je nízký pod 95 mm. Tyto růstové podmínky spolu s jílovitohlinitou půdou vytváří intenzivní, ovocná, osobitá vína bohatě odrážející svůj terroir. San Juan je po Mendoze druhá největší vinařská oblast v Argentině o celkové ploše 49.000 hektarů.

Barva: Intenzivní temně rudá barva s jasnými fialovými odlesky.

Vůně: Ovocné aroma s dominancí třešní a jahod doprovázené vůní fialek a podpořené jemnými tóny vanilky a čokolády.

Chuť: Silná perzistence v ústech se sladkou příjemnou tříslovinou zanechávající křupavou dochuť, která vybízí k dalšímu napití.

Zrání: -

Snoubení s jídlem: Ideální k hovězím steakům a ostatním červeným masům.

Ideální teplota podávání: 16 – 18°C

Analytika vína: Alkohol: 13,5%; Kyseliny: 5.7 g/l; PH: 3.6

Pár slov o Malbecu:
Malbec, taktéž znám jako Cot, Auxerrois, Cot de Bordeaux či Cahors, původně pochází z regionu Cahors v jihozápadní Francii a je jednou ze šesti odrůd, uznaných pro výrobu červených cuvée v Bordeaux. Stal se prémiovou modrou odrůdou v Argentině, kde našel skvělé klimatické a půdní podmínky pro pěstování a místní vína z této odrůdy získala světový věhlas, o čemž svědčí i mnoho medailových ocenění na odborných soutěžích. Dává vína příjemné chuti a středního těla, s typicky zemitými tóny a intenzivní purpurovou barvou. Díky silné struktuře a chuti získává lehce rustikální nádech. Stejně jako červeným vínem, je Argentina známa i svým hovězím masem. Spojení těchto dvou produktů je ale více než geografické – díky svým robustním taninům je Malbec přirozeně vhodným partnerem pro šťavnaté steaky.