CALLIA ALTA ROSÉ SHIRAZ 2011

CALLIA ALTA ROSÉ SHIRAZ 2011
BODEGA CALLIA
VALLE DE TULUM, SAN JUAN, ARGENTINA

Odrůda: 100% Shiraz (Syrah)

Historie: Bodegas Callia se nachází v údolí Tulum v provincii San Juan mezi pohořím Pie de Palo na severu a Cerro Chico Zonda na jihu v průměrné výšce 630 metrů nad mořem. Oblast je požehnána mírným klimatem, nízkými srážkami a bohatou naplaveninou, písku, hlíny a jílu. Díky tomu všemu zde vznikají intenzivní a ovocná vína, které odrážejí bohatý terroir v tomto regionu.

Barva: Živá, čistá, lososová.

Vůně: Středně intenzivní, elegantní, svěží s tóny exotického ovoce, lesních plodů s lehkým dotekem bylin a rozkvetlých květů.

Chuť: Lahodná a osvěžující s tóny šťávy z lesního ovoce a s vyváženou kyselinkou.

Zrání: -

Snoubení s jídlem: Salát, kuřecí maso, ryba nebo jako aperitiv.

Ideální teplota podávání: 12 – 14°C

Analytika vína: Alkohol: 13,5 %

Pár slov o Shirazu (Syrahu):
Syrah je základní (někdy jedinou) odrůdou pro výrobu vyhlášených vín z Údolí Rhône v Côte Rotie a Hermitage a tvoří páteř většiny místních víceodrůdových vín, včetně známého Chateauneuf du Pape. Jelikož se pěstuje již od dob antiky, panují ohledně původu této odrůdy dva názory: Dle prvního má původ v Persii, v okolí stejnojmenného města Shiraz, dle druhého pochází z jižní Francie. Syrah dává vzniknout intenzivním vínům s temně fialovou až černou barvou, hutno u strukturou a bohatostí, často vyšším alkoholem, s vůní, která je více kořenitá než ovocná. Ačkoliv většina vinařů z Nového Světa upřednostňuje vinifikaci Syrahu na jednoodrůdové víno, dává tato odrůda často barvu, plnost a tanickou strukturu vínům v “Rhônském stylu”, kdy tvoří výslednou směs s odrůdami Grenache, Mourvédre a dalšími, jako např. Counoise a Cinsault.