BERGSIG CHARDONNAY 2012

BERGSIG ESTATE
BREEDE VALLEY, JIŽNÍ AFRIKA

Odrůda: 100% Chardonnay

Historie: Toto vinařství, výstižně pojmenovaná Bergsig (Horská vyhlídka), je situované na svazích, kde se potkávají vysoko se tyčící Drakenstein a pohoří Hex River. Rodinná farma, založená roku 1843, je jednou z mála vinařských usedlostí v distriktu Breedekloof. Vlastní ji rodina Lategan a v současnosti ji řídí De Wet Lategan, který zastupuje již šestou generaci. Toto tradiční historické vinařství , situované na severním vstupu přechodu údolí Bains, se pyšní nejen skvělými víny, ale taktéž naprostou symbiózou s tamní faunou a flórou.

Barva: Zlatožlutá intenzivní.

Vůně: Cuvée Chardonnay dvou poloh dalo vzniknout vínu s aroma subtropického ovoce jako je papaya, doplněného o tóny broskví, to vše podtržené krémovými komponenty po zrání v dubu.

Chuť: Bohatá máslová chuť doprovázená chutí citrusu, dlouhotrvající závěr.

Zrání: 9 měsíců ve francouzských a amerických dubových sudech.

Snoubení s jídlem: Mořské plody, uzený losos, humr, slanina, kuřecí, vepřové a telecí maso, bažant.

Ideální teplota podávání: 8 – 10 °C

Analytika vína: Alkohol: 14%

Pár slov o Chardonnay:
Bohatost je slovo, které nejlépe vystihuje odrůdu Chardonnay a vysvětluje jeho popularitu. Jeho aroma je distingované, delikátní, těžko vystižitelné, o to snadněji rozpoznatelné. Často voní po jablkách, citrusech, broskvích a tropickém ovoci. Je tak delikátní, že i přidané malé procento jiné odrůdy dokáže často zastřít jeho odrůdové aroma i chuť. Dub obvykle přebije ovocnost Chardonnay, pokud fermentuje či dlouho vyzrává v nových sudech.