ABERDEEN ANGUS ROSE 2009

FINCA FLICHMAN
MENDOZA, ARGENTINA

Odrůda: 50% Malbec a 50% Syrah

Historie: Finca Flichman je jedním z nejstarších a nejrespektovanějších vinařství Argentiny. Bylo založeno roku 1873 rodinou Flichman a dnes je součástí skupiny Sogrape, největšího portugalského producenta vín. Usedlost se nachází v Maipu, jižně od řeky Mendoza v oblasti zvané Barrancas. Vína od Flichman jsou v Argentině velmi populární a doporučují se pít mladá, především řady Finca Flichman a Caballero de la Cepa (v překl. „Rytíř vína”). Flichan produkuje velké množství odrůd, ale jejich Malbec a Chardonnay z vinic, obklopujících usedlost, jsou nejlepší. Víno Dedicado je jejich nejlepší červené, umně scelené z odrůd Cabernet Sauvignon, Syrah, Merlot a Malbec.

Barva: Atraktivní růžová.

Aroma: Po jahodách a bílém ovoci.

Chuť: Plná, jemně vyvážená, s dlouhým harmonickým koncem.

Snoubení s jídlem: Samotné, nebo s lehkými pokrmy.

Ideální teplota podávání: 8-10 °C

Parametry:
Obsah alkoholu: 13%.

Pár slov o Syrahu:
Syrah je odrůda, jejíž kultivace se během posledních desetiletí rozšířila do mnoha zemí. Běžně je vysazována v teplejších regionech. Světová osázenost vinic touto odrůdou rapidně vzrostla koncem 90. let minulého století a počátkem tohoto století a vína Syrah (Shiraz) jsou na vzestupu.
Je pěstován v mnoha regionech, nejvíce ale v Austrálii, Údolí Rhony ve Francii a USA. Je též často využíván ke scelování s dalšími odrůdami ve Španělsku a Itálii. V Portugalsku je oblíben jako odrůdové víno i v kupážích.
Osázenost Syrahem v Argentině vzrostla z méně než 1,000 hektarů (2,500 akrů) v roce 1990 na 9,500 hektarů (23,000 akrů) v roce 2002. Jeho spojení s klasickou odrůdou Malbec je místní alternativou vůči typickému australskému blendu Cabernet-Shiraz.