A16 2009

A16 ANTA BANDERAS 2009
RIBERA DEL DUERO D.O., ŠPANĚLSKO

Odrůda: 80% Tempranillo, 2% Merlot, 18% Cabernet Sauvignon

Historie: Projekt ANTA Natura se zrodil v uskupení rodiny Ortega, která se v roce 1999 rozhodla uskutečnit svůj sen a započala s budováním vinařství v srdci regionu Ribera del Duero, aby zde na více než 230 ha vlastních vinic produkovala vysoce kvalitní vína. Naturel rodinné firmy, touha rozvinout a zpestřit segment vína a jeho půvab, to vše stálo u zrodu projektu ANTA Natura. Deset let poté, v červnu roku 2009, po vstupu herce Antonia Banderase do společnosti, bylo vinařství přejmenováno na ANTA BANDERAS.

Barva: Hluboká, intenzivní, třešňově rudá.

Vůně: Exploze tmavého ovoce s podtóny kouře, lékořice a švestkového koláče, navíc doplněná o minerální vjem, typický pro velká vína tohoto regionu.

Chuť: Široká, s dlouhou perzistencí. Vyvážená, harmonická a bohatá na vjemy.

Zrání: 14 měsíců ve franc. dubových sudech.

Snoubení s jídlem: Pečená a grilovaná červená masa.

Ideální teplota podávání: 18°C

Analytika vína: Alkohol: 14%, Kyseliny: 5,41 g/L, pH: 3,6, Zbytkový cukr: 2.4 g/L

Pár slov o Tempranillu:
Tempranillo je odrůda s téměř černými hrozny, obecně pěstovaná pro výrobu plných červených vín ve své domovině, Španělsku. Je hlavní odrůdou v Rioja a je často nazývána „královskou odrůdou Španělska“. Její jméno je zdrobnělinou španělského „temprano“ („raný”), v závislosti na skutečnosti, že dozrává o několik týdnů dříve, než ostatní španělské modré odrůdy. V posledních 100 letech byla vysazována v Jižní Americe, USA, Jižní Africe, Austrálii a Kanadě. Vína z Tempranilla se mohou pít mladá, ale ta nejdražší zrají až několik let v dubových sudech. Vína mají rubínovou barvu, aroma květin a bobulového ovoce, švestek, tabáku, vanilky, kůže a bylin.