5T 2008

GRAN RESERVA PINOT NOIR 2009
PALACIO DE VILLACHICA
TORO D.O., ŠPANĚLSKO

Odrůda: 100% Tempranillo (Tinta de Toro).

Historie: Tento sklep nese jméno muže štěstěny jménem Luis Villachica, který skoupil různé usedlosti ve Španělsku mezi lety 1835-1837, kdy se rozprodávala církevní půda a nachází se právě na jedné z nich, ve vesnici El Pago de San Andrés, v regionu Toro, Zamora. Tento pozemek věnoval své dceři Victorianě Villachica, která zde nechala vystavět malý palác, po kterém bylo vinařství později pojmenováno. Zemřela ovšem bez dědice a usedlost byla věnována Zamorské diecézi. Koncem 80. let byla zakoupena panem Ángelem San Miguel de Pablos, který roku 1999 začal s budováním vinného sklepa a již v roce následujícím bylo jeho první víno na světě.

Barva: Třešňově rudá s cihlovými odlesky.

Vůně: Květinovo-ovocná, s tóny kakaa, ořechů a balzamika.

Chuť: Plná, složitá, dobře strukturovaná, s kakaovým závěrem. Hladká a vyvážená.

Snoubení s jídlem: Výrazné úpravy tmavých mas s grilovanou zeleninou, smetanové sýry.

Zrání: 10 měsíců v amer. a evropském dubu.

Vinifikace: Selekce nejlepších hroznů při ručním sběru, dlouhá a jemná macerace pro zachycení celého potenciálu této odrůdy, fermentace při kontrolované teplotě.

Ideální teplota podávání: 16°C

Analytika vína: Alkohol: 14.5 %

Pár slov o Tempranillu:
Tempranillo je odrůda s téměř černými hrozny, obecně pěstovaná pro výrobu plných červených vín ve své domovině, Španělsku. Je hlavní odrůdou v Rioja a je často nazývána „královskou odrůdou Španělska“. Její jméno je zdrobnělinou španělského „temprano“ („raný”), v závislosti na skutečnosti, že dozrává o několik týdnů dříve, než ostatní španělské modré odrůdy. V posledních 100 letech byla vysazována v Jižní Americe, USA, Jižní Africe, Austrálii a Kanadě. Vína z Tempranilla se mohou pít mladá, ale ta nejdražší zrají až několik let v dubových sudech. Vína mají rubínovou barvu, aroma květin a bobulového ovoce, švestek, tabáku, vanilky, kůže a bylin.

Běžná cena: 389 ,-

Klubová cena: 311 ,-